معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با همکاری دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره) نوشهر، به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی دریایی (7 تا 14 آذر) و هفتم آذر؛ سالروز حماسه آفرینی ناوچه موشک انداز پیکان که با عنوان روز نیروی دریایی ارتش نام گرفته است یک جلسه سخنرانی با حضور امیردریادار دوم خرداد حکیمی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل  برگزار نمود.
امیردریادار دوم خرداد حکیمی در جمع دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در دو زمینه اهمیت دریا و دلایل عمده تهاجم رژیم بعثی عراق به ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.
فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره) نوشهر با بیان این که در قرآن کریم در زمینه دریا و مسایل نظامی اشاره های زیادی شده است اظهار داشت: از مجموع 510 میلیون کیلومتر مربع کره زمین، 361 میلیون کیلومتر مربع را آب دریاها و اقیانوس ها تشکیل می دهد و 149 میلیون کیلومتر مربع نیز خشکی می باشد.
ایشان افزودند: ابعاد بهره برداری از دریا متفاوت است که می تواند شامل استفاده از دریا برای توسعه تجارت، اعمال قدرت و اراده ملی، روابط با سایر کشورها و ملیت ها، حضور مقتدرانه و نمادین، صیانت از منافع راهبردی کشور و توسعه مدنیت در نوار ساحلی باشد.
امیردریادار دوم خرداد حکیمی گفت: منابع دریا شامل منابع فیریکی، زیستی، انرژی (امواج، جزر و مد، جریان های دریایی، شیب گرمایی) و منابع غیر استخراجی می باشد.
ایشان با بیان این که 90% صادرات و واردات کشور از طریق دریا صورت می گیرد افزود: عوامل ایجاد یک کشور دریایی؛ موقعیت جغرافیایی، مشخصات فیزیکی، وسعت دریایی، سرزمینی، جمعیت، ویژگی های مردم و خط مشی دولت مردان می باشد و با این شش ویژگی می توان بر دریاها حکمفرمانی نمود و کشوری که بر دریاها حکمفرماست می تواند بر ملت ها حکمفرمانی نماید.
فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره) نوشهرگفت: مناطق دریایی عبارت اند از آب های داخلی، دریای سرزمینی ساحلی، منطقه نظارت، منطقه انحصاری اقتصادی و دریای آزاد.
ایشان همچنین به دلایل عمده تهاجم رژیم بعثی عراق به ایران و عملیات مستقل نداجا در دوران دفاع مقدس اشاره کرد که عملیات مروارید و انهدام پایانه های نفتی نیروی دریایی عراق، اسکورت کاروان کشتی های تجارتی و نفت کش و نقش آفرینی در تداوم چرخه اقتصادی کشور و محاصره دریایی و جلوگیری از ورود کالا به عراق از جمله این اقدامات بوده است.
گفتنی است در پایان از امیردریادار دوم خرداد حکیمی فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره) نوشهر با اهدای لوح سپاس تشکر و قدردانی به عمل آمد.