همزمان با 16 آذرماه، مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور پرشور دانشجویان و مسئولین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در سالن آمفی تئاتر دانشگاه برگزار گردید.
در ابتدا دکتر ابوالفضل رنجبر نوعی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ضمن عرض خیرمقدم و تبریک روز دانشجو، یاد و خاطره شهدای 16 آذر را گرامی داشت.
در ادامه نماینده کانون ها، انجمن ها و تشکل ها و شورای صنفی رفاهی دانشجویان درخواست ها و نقطه نظراتشان را ارائه دادند.


سپس دکتر سید رحیم ابوالحسنی استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران با درود و سلام به روان پاک شهدای انقلاب اسلامی، امام راحل و همچنین شهدای روز 16 آذر به بیان تاریخچه ای از کودتای 28 مرداد 1332 و وقایع بعد از آن و همچنین حماسه 16 آذر پرداخت و گفت: سه عامل باعث شکل گیری این کودتا گردید که عبارت اند از کشور های خارجی برای استعمارشان، دربار برای تداوم استبداش و نیروهای داخلی به علت ناآگاهی.
ایشان با بیان این که در تاریخ اسلام، ایران و انقلاب اسلامی واقعه 16 آذر سرمایه سیاسی اجتماعی ما محسوب می شود که باید از آن درس بگیریم اظهار داشت: حماسه 16 آذر دو شعار استقلال و آزادی را در درون جامعه نهادینه نمود.
استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: ما از واقعه 16 آذر آموختیم که حفظ نظام با زور امکان پذیر نیست؛ بلکه بر اساس اصول علمی و قانون اساسی پایدار می ماند و اقتدارگرایی و استبداد طلبی ریشه برانداز و و بنیان برافکن است.

دکتر ابوالحسنی تاکید کرد: یک نظام سیاسی برای این که عمر طولانی، مشروعیت و محبوبیت داشته باشد باید زمینه مشارکت سیاسی را فراهم نماید که پایین ترین مرتبه آن برگزاری انتخابات و بالاترین حد آن فراهم نمودن شرایط مناسب برای گرفتن قدرت توسط افراد شایسته و صاحب صلاحیت است.

ایشان افزودند: به کار گیری افراد شایسته در نظام باعث استقلال، امنیت، توزیع عادلانه قدرت، هویت سیاسی و ... می گردد.
ایشان در پایان گفتند: سنت الهی است که عدل در جامعه مستقر شود، کرسی واقعی آزاد اندیشی باید شکل بگیرد. تمامی تشکل های دانشجویی در دانشگاه امکان حضور داشته باشند تا مطالبات دانشجو در زمینه ای به بخشی دیگر کشیده نشود.
گفتنی است در پایان این مراسم مناظره بین نماینده نشریات مستقل و بسیج دانشجویی برگزار شد.