اخیرا مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان در سخنان خود در مورد فرهنگ و مسائل فرهنگی کشور ابراز نگرانی کردند ایشان خطاب به مسئولان فرمودند:در مساله فرهنگ دولت ومسئولین باید توجه داشته باشند در مساله فرهنگی با شوخی و بدون ملاحظه نمی توان عمل کرد.

مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند:

 اگر چناچه رخنه فرهنگی بوجود آید مثل رخنه های اقتصادی نیست که با یارانه و سبد کالا و ... بشود جمع کرد ، به این آسانی ها قابل ترمیم نخواهد بود.
  اولا باید سوال کرد که در مسئله فرهنگی چه اتفاقاتی افتاد که موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب شد و ثانیا چرا این مباحث بصورت عمومی مطرح شد؟
این سوال از آن جهت اهمیت دارد که سیره ی عملی رهبری عزیز انقلاب آن است که قبل از هر تذکر علنی چندین بار به طور خصوصی به مسئول آن تذکر می دهند.
  متأسفانه وزیر فرهنگ و ارشاد که به عنوان مخاطب اصلی این سخنان بوده، فقط به دادن بیانیه ای اکتفا کرده اند.
برای درک عمیق این موضوع لازم است نگاهی کوتاه بیاندازیم به برخی رویدادهای چند ماه اخیر عرصه فرهنگ و هنر، که برخی از این مسائل در ذیل بیان میشود:
عرصه مطبوعات:
1- حرکت خزنده بی حرمتی به ارزش ها و مقدسات در چند ماه اخیرکه نمونه آن در روزنامه بهار که خود را حامی دولت می داند با زیر سوال بردن واقعه عید غدیر خم و سخنان پیامبر اعظم (ص) در مورد منصوب کردن امیر مومنان علیه السلام به جانشینی، خویش خشم علما و مردم را بر انگیخت .
2- و هم چنین در روزنامه آسمان که آن هم خود را حامی دولت می خواند ، قصاص یعنی حکم صریح قرآن را غیر انسانی خواند که این اقدام مهم نیز واکنش علماء و مردم را در بر داشت.
3- ترویج اباحه گری.
4- مطرح کردن افراد بد سابقه
5- تلاش برای تطهیر چهره آمریکا و به تعبیر مقام معظم رهبری کم رنگ کردن دشمنی دشمن.
6- تلاش برای احیاء انجمن صنفی افراطی و منحله روزنامه نگاران تنها چند نمونه از رخداد های نگران کننده مطبو عات در 6ماه گذشته است.
 عرصه سینما  
در عرصه سینما نیز مسائلی همانند :
1- مسائلی که در حواشی جشنواره فیلم فجر امسال رخ داد مثل مطرح شدن چهره های زمان پهلوی .
2- تجلیل از برخی افراد بدسابقه و منحرف .
3- تعریف و تمجید از برخی فیلم های سیاه و حامی فتنه.
4- حمایت آشکار از کسانی که در فرهنگ انقلاب هیچ دغدغه ای ندارند .
5- و زمینه سازی برای اباحه گری  
نیز از نمونه ها  و مسائل بوجود آمده در عرصه سینما هستند.
 بخش کتاب
در بخش کتاب نیز :
1- زیر سوال بردن ممیزی قبل از چاپ .
2- بحث دادن مجوز بر کتاب های دارای انحرافات .
3-گرفتن جشنواره و گرامیداشت برای کسانی که در چهره های انقلابی سابقه مشخص دارند .
4- اعلام بی توجهی به دادن مجوز به نویسندگان حتی نویسندگان ضد انقلاب از جمله موارد نگران کننده در این عرصه می باشد.
مسائل فوق تنها بخشی از این تخلفات و تحرکات مشکوک است که نشان می دهد متأسفانه،جریانی خاص در سایه کم توجهی مسئولان مربوطه و حمایت برخی چهره های سیاسی در حال شکل گیری مجدد است.
امید آن می رود که این بار مسئولان مربوطه از خواب بیدار شوند تا بار دیگر موجبات دل نگرانی مقام معظم رهبری را فراهم نکنند.